Awards & Achievements

Awards & Achievements

2013-2014 Training Year

Central Region Orienteering Competition Senior Male Composite Team
        WO2 Marco GASPAR/ Silver Medal

OPC Effective Speaking Competition
              WO2 Robert Hamel-Smith GRASSBY/ Provincial Finalist
              Cpl Cassey SHAO/ 3rd Place in Toronto Zone

Zone 10 Rifle Competition
            700 Squadron Rifle Team/ 2nd Place Finish Overall
            FCpl Gabriel GONNEAU/ 2nd Place- Junior Category
            Cpl Kirtarath KAUR3rd Place- Junior Category 
     

Annual General Meeting- Air Cadet League of Canada Ontario Provincial Committee
OCdt Natalie BAILEY/ OPC Award of Merit
WO2 Heckle FERNANDES/ Fred Hopkinson Trophy
   

Ontario Volunteer Services Awards Ontario Ministry of Citizenship and Immigration

The Ontario Volunteer Service Awards recognize individual volunteers for their years of commitment and dedicated service to an organization. Six volunteers from with 700 Squadron were recognized at public ceremonies this year: 

Mr. Valentino ESPOSITO | Mr. John EVANS (former SSC Chair) 
Mr. John GRASSBY | Mr. Brian JONES
Mrs. Linda PASSARELLI | Mrs. Connie SILVA 

The Duke of Edinburgh's Award
        WO2 Heckle FERNANDES/ Silver Level

2012-2013 Training Year

2013 Provincial Debating Competition
700 Squadron Debating Team/ 1st Place Finish
                       
Sgt 
Clarrel FERNANDES
Top Parliamentarian 
 
                       
WO2 
Heckle FERNANDES
/ 2nd Place Debater
                       FSgt Nikhil PERI
3rd Place Debater

2013 COA Drill Competition
700 Squadron Drill Team (Without Arms) / 2nd Place
               FSgt 
Heckle FERNANDES
2nd Place Drill Team Commander
    

180 Invitational Drill Competition
 700 Squadron Drill Team (Without Arms) / 2nd Place
             FSgt 
Heckle FERNANDES
3rd Place Drill Team Commander
    

2013 Zone 10 Rifle Competition
700 Squadron Rifle Team/ 2nd Place Finish
            FCpl Daniel TORNABENE3rd Place- Overall
            FCpl Tejas SOUSA3rd Place- Junior Category 

Queen's Diamond Jubilee Medal Recipients 
Major David FORSTER/ Former Commanding Officer
Capt David BROWN/ Commanding Officer
Capt Melanie FOX/ Deputy Commanding Officer & Training Officer
Mr Val ESPOSITO/ Squadron Treasurer 

2012 Annual General Meeting- Air Cadet League of Canada Ontario Provincial Committee
700 David Hornell VC Squadron/ Honourable Mention for Continued High Level of 
Proficiency
      700 Squadron Sponsoring Committee/ Robert G. Dale Award- 3rd Overall 
      OCdt Cornelia BAPTISTA/ Provincial Certificate of Merit
      Mrs Linda PASSARELLI/ National Certificate of Merit for Chairing top Sponsoring Committee  

2012 CSTC/ CRGS Awards

2012 Basic Aviation Course
FCpl Dante RIVAS
Air Force Association of Canada 412 Wing Award for Top Cadet on the Basic Aviation Course

2012 Glider Pilot Scholarship
FSgt Heckle FERNANDES
Hamilton Flying Club Legacy Award for Top A Flight Cadet 

2012 Awards at Annual & Family Banquet

Click link above for the list of awards and recipients. 

2011-2012 Training Year

National Awards
WO1 Daniel CABALSE/ The Lord Strathcona Medal
WO2 Vanessa EUGINE/ The Royal Canadian Legion Cadet Medal of Excellence
WO2 (Ret'd) Arjun KAPADIYA/ The Royal Canadian Legion Cadet Medal of Excellence

2012 Provincial Effective Speaking Competition
Sgt Nikhil PERI/ 2nd place in Ontario

2012 COA Drill Competition
Sgt 
Heckle FERNANDES
Top Drill Team Commander
              
              700 Squadron Drill Team (Without Arms)/ 2nd Place Finish
            
2012 OPC Effective Speaking Competition
Sgt Nikhil PERI/ 1st Place in Toronto Area
              Sgt 
Heckle FERNANDES
2nd Place in Toronto Area
              Sgt Robert Hamel-Smith GRASSBY/ 4th Place in Toronto Area

180 Invitational Drill Competition
 700 Squadron Drill Team (Without Arms) / 3rd Place
        

2012 Zone 10 Rifle Competition
700 Squadron Rifle Team/ 1st Place Finish
              Sgt Ashley EUGINE2nd Place- Senior Category 
              FCpl John ANTONIOU2nd Place- Junior Category 

166 Invitational Summer Biathalon
 Sgt Ashley EUGINE/ 3rd Place - Senior Female Divison

2011 Annual General Meeting- Air Cadet League of Canada Ontario Provincial Committee
           700 David Hornell VC Squadron/ Strathcona Trust Trophy for Overall Squadron Proficiency/ Ranked 1st in COA
           700 Squadron Sponsoring Committee/ Air Marshal Wilfred Curtis Trophy for Best SSC in the Toronto Area
           Major David Forster (CO)/ CIC Award for Excellence 
2011 COA Orienteering Competition
FCpl Marco GASPAR1st Place- Male Composite Team
              Sgt Ashley EUGINE2nd Place- Independent Intermediate Female Category

Ontario Trillium Foundation
700 David Hornell VC Squadron/ $50,000 Trillium Grant for the purchase new instruments

2010-2011

Click link above for the list of awards and recipients. 
Subpages (1): Annual Awards Banquet
Comments